by Saç Ekimi Ankara / 20.01.2014 / FUE Saç Ekimi

Dhi saç ekimi yeni yeni seçilen bir saç ekimi yöntemidir. FUE saç ekiminden çok büyük farkı bulunmamakla beraber bazı avantajlar da getirdiği bilinmektedir. Fue saç ekiminde, iğneler yardımı ile yapılan ekim, Dhi saç ekiminde yerini saç ekim kalemine bırakmıştır. Bu işlem kanamayı daha aza indirirken, görünüm itibari ile çok büyük farklılıklara yol açmamaktadır.

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Dhi saç ekimi de aynen fue tekniğinde olduğu gibi, ense bölgesinde yer alan ve dökülmeme özelliğine sahip saç köklerinin alınması ve seyreklik ya da kellik olan bölgeye nakledilmesi ile yapılmaktadır. Bu işlem sırasında önemli olan verici bölgedeki saç yoğunluğudur. Bu saç yoğunluğuna göre ekimin kalitesi ve kel bölgenin kapanma oranı da artıp azalabilmektedir.

Dhi saç ekiminin ekim yapılırken saça yön verme işlemi oldukça başarılıdır. Fue saç ekimi ile arasındaki en büyük avantaj bu olacaktır. Fakat saçlar uzadıkça bu farkında da ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla yalnıca kısa saçlı olacaklar için bir avantaj ifade etmektedir.

Dhi tekniği ile saç ekiminde verici bölgeden saç kökleri (greft) alınırken, mikromotor bu işlemde yardımcı cihaz olarak kullanılır. Böylece kökler zarar görmez. Ayrıca kaliteli saç kökleri toplanabilir. Ayrıca cildinizdeki hasar da en aza indirgenmiş olacaktır.

İkinci aşamada toplanan kökler bir sterilazyon ve temizleme işlemine tabi olur. Temizlenen kökler sıralanarak, ekime hazır hale getirilir. Ekime hazır hale getirilen kökler özel bir sıvıda bekletilir.

Üçüncü aşamada hazır hale gelen saç kökleri dhi saç ekimi kalemlerine yerleştirilmeye başlanır. Bu işlem son derece dikkatli yapılmalıdır. Zira ekim kalemine yerleştirilirken, köklere zarar verilmesi istenmez.

Son aşama ekim aşamasıdır. Dhi ekim kalemlerindeki saç kökleri ekim yapılacak bölgeye tek tek ekilmeye başlanır. Yaklaşık 8 - 10 saat arası süren bir seans süresince rutin olarak işleme devam edilir.

Saç Ekiminden Sonra Ne Yapmalıyım?

Saç ekiminden sonraki dönem artık doktorun etkisinin bittiği ve tamamen hastanın insiyatifi eline aldığı dönemdir. Bu sebep ile, hasta kendisine dikkat etmeli ve doktorun söylediği konuları son derece hassas şekilde yerine getirmelidir. Zira bu dönemde saçınız henüz ekili olduğundan, zarar görme riski yüksektir!

Saç ekimini takip eden ilk 3 gün içerisinde verilen ilaçları titizlikle kullanmalısınız. Bu ilaçlar hem yaralarınızın iyileşmesini, hem de saç ekimi tedavi sürecini en az sıkıntı ile atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle vurgulanması gereken diğer bir nokta ise, ekim yapılan bölgeyi hiçbir yere çarpmamanız, üzerine baskı yapmamanız ve terletmemeniz gerektiğidir.

3. günün sonunda muhtemelen doktorunuz ile saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu işlemi dikkatlice öğrenerek, belirtilen gün süresince uygulamanız, saçlarınızın gelişimi ve sağlığı için son derece önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme

Saç ekiminden sonra şok dökülme olarak bilinen, ekilen saçların dökülmesi olayı son derece doğaldır. "Saç ektirdim ama dökülüyor" gibi şikayetlere sıkça rastlanmaktadır. Fakat normal olarak, saç ekiminden sonra ekilen saçlar dökülür. Bu süreçte hiçbir sıkıntı ya da strese girmenize gerek yoktur.

Şok dökülme 2 ila 6 hafta arasında sürebilir. Bu dönem arasında saçların %20 ile %80 i genel olarak dökülür. Önemli olan saç derisi altındaki köklerin (greft) zarar görmemiş olmasıdır. Zira dökülen saçlarınız sadece görüntüdür. Aşağıdan çıkacak yeni saçlar çok daha canlı ve doğal görünüme sahip olacaktır.

Saç Ekiminden Sonra Spor Yapabilir miyim?

Hayır, saç ekiminden hemen sonra spor ve diğer terletici aktiviteler zararlıdır. Yani bir süre bu aktivitelere ara vermeniz gerekmektedir. Fakat saçlarınızın olacağını düşünürsek, birkaç hafta bu ihtiyaçlardan mahrum kalmak daha güzel ve mutlu olmanızı sağlamaya yetecektir.

Saç ekimi ile ilgili başka sorularınız olduğunda, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Saç Ekimi, Ankara, Saç, Ekimi, Fue, Dhi, Ekim